http://www.tulinsahinlemoda.com/igne-oyasi-yeni-yazma-ornekleri.html http://www.tulinsahinlemoda.com/igne-oyasi-yeni-yazma-ornekleri.html

İğne Oyası Yeni Yazma Örnekleri

by Cuma, Haziran 3, 2016

İğne Oyası Yeni Yazma Örnekleri

Tüm el sanatlarında olduğu gibi iğne oyası da oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir el sanatıdır. Kültürümüzde her bölgeye özel motifler ve desenleri bulunmaktadır. Fakat kadınların kullandığı bir el sanatı olduğu için çoğu zaman motiflerde çiçek desenleri ve çizimleri görmemiz mümkündür. Özellikle yazma örnekleri içerisinde kenarlarına uygulanan çiçekleri daha fazla görebilirsiniz.

Kadınlar ellerindeki malzemelere desenler yaparken en çok doğadan esinlenmişlerdir. Bu yüzden yapılan örneklerin adları menekşe, alev gülü, lale, papatya gibi model isimleri vermişlerdir. Kadın eşyası olarak bilinen yazma modelleri için bu tür çiçek ve doğadaki bitki isimlerinin verilmesi elbette doğaldır çükü hanımlar gerçekten çiçeklerle çok iyi anlaşırlar, konuşurlar ve onların ne isteyip ne istemediğini bilirler.

Konu doğadan açılmışken kadınlar eskiden hep doğada olurlar, babalarımız dedelerimiz ile aynı tarlaya gidip çalışırlardı. Bundan arta kalan zamanlarda bu gibi el sanatları uğraşmaları da ayrıca taktir edilmesi gereken bir husustur. Çünkü sabahtan akşama kadar sıcak altında çalışan hanımlar birde bu işi becerebildiklerine göre zaten ecdadımıza yakışır bir harekettir diyebiliriz

İğne oyaları sadece yazma örnekleri ile sınırlandırılmamıştır. Hanımlar havlu kenarı modelleri, yemeni modelleri (bazı bölgelerde leçek olarak bilinir) gibi aklımıza gelmeyen daha bir çok farklı türde eşyayı iğne oyaları ile süslemişlerdir. İğne oyaları için kadınlar eskiden kendi aralarında model alışverişi yaparken artık bu işi internete devretmişler ve çok güzel bir siteden model bulabilmektedirler. Bu site www.igneOyaModelleri.com’dur. Sitede dantel, örgü, iğne oyası gibi her türlü el sanatı modelini bulabilirsiniz.

 

No tags 0 Comments 0

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Poker Oyna