http://www.tulinsahinlemoda.com/nasil-spor-muhabiri-olunur.html http://www.tulinsahinlemoda.com/nasil-spor-muhabiri-olunur.html

Nasıl Spor Muhabiri Olunur?

by Pazartesi, Şubat 6, 2017

Günümüzde spor muhabirleri yapılması en zor mesleklerden biri olarak kabul edilmektedir. Tabi aynı zamanda en tehlikeli mesleklerin arasında da yer almaktadır. Özellikle savaş alanlarında görev yapan muhabirler ölümle burun burunadırlar. Neyse ki spor muhabirleri için bu görev o kadar zor ve tehlikeli değildir. Ancak spor muhabiri olmak için belli başlı birkaç kriter vardır. Bunlardan en önemlileri geniş spor bilgisidir ve bu spor bilgisini karşıya düzgün bir şekilde aktarabilmektir. Diksiyonu iyi olmayan birisinin spor muhabiri olması oldukça zor ve neredeyse imkansızdır.
beşiktaş maç haberleri

Teknolojik Bilgi ve Cihaz Kullanımı
Bir spor muhabirinin haberleri merkeze gönderebilmesi için bilgisayar üzerinden spor haberleri yapabilmesi gerekir ve teknolojiyi etkin olarak kullanabiliyor olması beklenir. Teknolojiyi etkin kullanın yeterli olmadığı bir gerçektir. Aynı zamanda bu teknolojiyi hızlı bir şekilde doğru kullanmak gerekiyor. Özellikle son dakika spor haberleri yaparken bu görevi yapan kişiler teknolojiyi profesyonel bir şekilde kullanırlar ve merkezle anında iletişim kurarlar. Özellikle futbol alanında çalışan muhabirler son dakika futbol haberleri yaparken bu teknolojiyi çok etkin ve verimli bir şekilde kullanmaktadırlar.

Ülkemizde Spor Muhabiri Olma Şartları
Ülkemizde spor muhabiri olabilmek için üniversite okumak gerekir. Bu detay göz önünde bulundurulduğunda muhabirlik için doğru bölümü seçmek gerekir. Muhabir olmak isteyen kişiler doğrudan gazetecilik okuyabilirler. Mezun olan kişiler spikerlik, muhabirlik, gazetecilik gibi sınavlara girerek başarılı olmaları halinde şirketlerde çalışmaya başlayabilirler. Başarılı muhabirler kariyerlerini yükselterek dünyayı gezip Dünya’dan futbol haberleri yapabilirler. Diksiyonu iyi, spor ile de yakından ilgili biriyseniz ve bu alan ile ilgili bir mezunu bitirmemişseniz endişe etmeyin. Çünkü sektör içerisinde çalışanları yani spor muhabirlerini incelediğimizde kendi uzmanlık olmamasına rağmen, farklı bir bölümden mezun olmalarına rağmen bu işi yapmakta olanlar ile karşılaşmaktayız. Ama kötü bir haberimiz de var. Mesleği olmadığı halde, ilgili tahsil hayatları olmadığı halde spor spikerliği yapanların çoğunun soy isimleri ünlü birinin soy ismi ile aynı. Bu da demek oluyor ki torpil işi bu sektörde çok etkili. Eğer sağlam bir yerden yani mevkiden sağlam birini bulabilirseniz ve bu kişiyi size yardımcı olma konusunda ikna etmeyi başarabilirseniz sizler de kolayca spor spikeri olabilirsiniz.

 

1 Response
  • volkan
    Aralık 18, 2018

    bu kadar açıklayıcı bir yazı okumamıştım. aynen öyle ülkede torpilin varsa cumhurbaşkanlığı hariç herşey olabilmen mümkün…

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir