O bir zaman yolcusu!

by Çarşamba, Mayıs 15, 2019

Zaman yolcusu gördünüz mü hiç? Klasik zaman yolcularından değil ama… Zamana ya da mekana hiçbir şekilde dokunmayan yolculardan bahsediyorum. Zamana hiçbir müdahalesi olmayan bir çeşit görünmez yolcular işte. Kim mi onlar? Fotoğrafçılar…

Evet, fotoğrafçılar görünmez zaman yolcularıdır. Çoğu durumda kadraja bile girmeden anı; ışık güzellikle birleştirerek dondururlar.
Zamanı dondurmak da bir çeşit zamanda yolculuk etmek sayılmaz mı? Yıllar geçtikten, anılar bulanmaya başladıktan sonra geçmişe dair o anı için, o fotoğrafa bakmak başka nedir?
Bugün Galata kulesinde güneş batarken rüzgâr eserken, saçları savrulup boynundaki yeşil şala dolanışı sırasında, yeşil güzlerin gülüşünü başka nasıl ölümsüzleştirip, dondurabilirsiniz? Ya da Afrika’da safari sırasında Aslanın ağızındaki antilobun yalvaran bakışlarla canlılara yalvarır bakışlarını sonsuzluğa nasıl kilitleyebilir ki? Basit bir tartışmadan sonra en mutlu anınızın zamanda haps olmuş halinden sizi barıştıracak başka ne olabilir?

Bu ve buna benzer anları yakalamak kadar yakaladığını iyi ve sevgi ile dondurmak da son derece önemlidir. Kadraja gelen ışık, deklanşörün acık kalma süresi iyi bir sezgi ve doğal yetenek gerektirmektedir. Amatör bir fotoğrafçı ile uzman bir fotoğrafçı arasındaki en büyük fark; uzman fotoğrafçının her anınızı ya da dünyanın dönüşündeki her anı özel kılabilmesidir.

Zamanı dondurmak ve özel kılmak zaman yolcusu fotoğrafçıların severek yaptıkları teknik bir iştir ve emin olun ki her güzel anın zamanda dondurulmaya ihtiyacı vardır.
Fotoğraf sanatçısı imdat tekin zamanı dondurmayı en iyi başaran isimlerden… İnstagram:
http://instagram.com/imdattekinofficial

No tags 0 Comments 0

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir