Yüzünüzle Uyumlu Gülüş Tasarımı

by Çarşamba, Haziran 26, 2019

Yaşımızın ilerlemesine bağlı olarak, yüzümüzün şeklinde bazı değişiklikler olabilir. Yüzün bazı bölgelerinde ince çizgiler ve kırışıklıklar belirir ve keskin yüz hatları yumuşamaya başlayabilir. Ağız ve çene bölgesinde de birtakım deformasyonlara rastlanabilir.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş; yüzle uyumlu gülüş tasarımı ile ilgili olarak şu konulara değiniyor:

Dişlere ve diş etlerine bağlı bazı hastalıklar; zamanla dişlerin kaybedilmesine neden olabilir. Dişlerin aralıklı olması, dişlerin kaybedilmesi, diş eti çekilmeleri gibi bazı problemler; kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açabiliyor.

Aynı zamanda diş ve diş eti sorunları; hastanın yüz estetiğinin ve güzelliğinin de bozulmasını beraberinde getirebiliyor.

Modern dünyada bu sorunlara yönelik olarak pek çok çözüm üretilmeye devam ediyor. Diş estetiğinde son günlerde gelişen estetik diş uygulamaları, sıklıkla tercih ediliyor.

Diş beyazlatma, dijital gülüş dizaynı, ortodonti tedavisi, pembe estetik, laminate veneer, implant tedavisi; hastaların en çok tercih ettiği diş estetiği uygulamaları arasında bulunuyor.

Yüz estetiğinden bahsedebilmek için dişlerin mutlaka simetrik olmaları, çene yapısının ise orantılı olması gerekiyor. Aynı zamanda yüzün estetik görünebilmesi için çene ve dişlerin de doğru konumda olmaları önem arz ediyor.

Dişlerin çene kemiğinde düzgün bir şekilde dizilmiş olmaları, alt ve üst dişlerin orantılı ve doğru sıralanması; yüz estetiğinin ve yüz simetrisinin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Günümüzde diş estetiğinde kullanılan dental implantlar yani yapay diş kökleri sayesinde kaybedilmiş diş köklerinin yerine implantlar ardından da implantların üzerine kaplamalar yapılabiliyor.

Çökmüş dudaklar, çenenin arka tarafındaki diş eksikliklerinde görülen çökmüş yanaklar, diş kaybının yol açtığı alt çenedeki içeri ve öne doğru çökmüş görünüm; implant tedavisi ile önlenebiliyor. İmplant tedavisi ile hastaların dişleri daha estetik ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulabiliyor.

Gülüş tasarımı ve implant tedavisi esnasında hastanın yüz hatlarının, diş renginin, dişlerinin formunun, diş eti renginin, diş etlerinin nasıl göründüğünün de mutlaka diş hekimi tarafından detaylıca değerlendirilmesi gerekiyor.

Güzel bir gülüşe sahip olabilmek; sağlıklı, güçlü ve estetik görünen dişlere sahip olabilmekten geçiyor.

Yüz tipine en uygun olan gülüş tasarımı ile yüz ve gülüş estetiği elde edilebiliyor.

Eksik dişlerin yerine uygulanan implantlar sayesinde hastanın yüz oranları ile uyumlu diş formları yapılabiliyor. Böylelikle hastaya iyi bir gülüş estetiği sunulabiliyor.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/gulus-tasarimi

No tags 0 Comments 0

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir